Ben jij nieuwsgierig naar de kansen voor kunst en cultuur en het Friese onderwijs?
En hoe we goed samen kunnen werken in het leerecosysteem?
Ontdek het tijdens de Onderwijsconferentie Fryslân op donderdag 16 oktober in De Harmonie. Laat je inspireren, denk mee en bouw samen met vakgenoten aan de nieuwe Cultuureducatie met Kwaliteit (CmK) periode.
We starten in de ochtend om 9.30 uur met een interactieve lezing van filosoof Lammert Kamphuis. Hij maakt duidelijk waarom de mens van nature zo makkelijk vastroest in zijn eigen gelijk. En vooral: hoe we onszelf daaruit zouden kunnen bevrijden door middel van kunst en cultuur.
Onderwijskundige en onderzoeker Astrid Rass gaat vervolgens in op de mogelijkheden voor kunst en cultuur in het Friese onderwijs. Alle leerlingen komen van huis uit met kunst en cultuur in aanraking – door verhalen, voorkeuren, interesses, rituelen of voorwerpen die van betekenis zijn. Astrid Rass laat zien hoe dit prachtige alledaagse ingangen zijn voor de invulling van cultuuronderwijs. Ook bespreekt ze wat de inzet van kunst en cultuur doet met de kwaliteit van het onderwijs en wat het betekent voor bestuurders en beleidsmakers.
Aansluitend bespreken we tijdens het panelgesprek met alle schakels uit het leerecosysteem de kansen voor cultuureducatie in Fryslân.
Van 11.45 tot 12.30 uur is er ruimte voor een heerlijke vegetarische lunch en kun je bijpraten met je vakgenoten en collega’s.
Van theorie naar praktijk
In de middag kun je kiezen uit vier werksessies waarbij we de vertaalslag van theorie naar praktijk maken:
1. Cultuuronderwijs in de regio: het maakt uit waar je school staat
met Froukje Geerts en Ana Paunovic
Het leerecosysteem rondom cultuuronderwijs verschilt per regio en beïnvloedt daarmee de kansen die kinderen krijgen. Niet overal hebben scholen dezelfde mogelijkheid om cultuuronderwijs aan te bieden dat aansluit bij de behoeften van hun leerlingen. Dit gebrek aan kansengelijkheid vraagt om bewustwording. In deze sessie onderzoeken we welke lagen en partijen een rol spelen in het ecosysteem van cultuuronderwijs en wat scholen nodig hebben om cultuuronderwijs te bieden dat past bij de context en behoeften van hun leerlingen. En we verkennen we de ecologie van het kind in de regio en hoe deze de ontwikkeling van leerlingen beïnvloedt. Samen reflecteren we op jouw rol binnen dit ecosysteem: welke invloed kun jij uitoefenen, welke relaties kunnen we verbeteren en hoe kun je beweging creëren binnen het systeem?
2. Nieuwe kerndoelen kunst en cultuur & Frysk
met Chantal Brunt en Anja Morsink
De herziening van de kerndoelen in het onderwijs is een actueel en belangrijk onderwerp. Deze update is noodzakelijk om het onderwijs relevant en effectief te houden in een snel veranderende maatschappij. De nieuwe kerndoelen moeten niet alleen theoretisch onderbouwd zijn, maar ook praktisch toepasbaar zijn in de dagelijkse onderwijspraktijk. Tijdens deze werksessie spelen Chantal Brunt en Anja Morsink in op wat deze herziening betekent voor jouw praktijk. Door actief aan de slag te gaan, krijg je zicht op wat de nieuwe kerndoelen zijn voor zowel kunst en cultuur als voor Frysk. Je krijgt handvatten om dit te borgen in het curriculum en om dit aan te bieden in samenhang. En altijd met in ons achterhoofd: om betekenisvol onderwijs aan te kunnen bieden aan leerlingen!
3. Van koers naar curriculum – over de bovenschoolse aanpak
met Inger van Til en Fianne Konings
Het schoolbestuur is een belangrijke, maar vaak nog onzichtbare laag in de keten van visie en beleid. Een gemiste kans, want vanuit het bestuur worden vanuit een gedeelde visie en missie ontwikkelingen en processen in de scholen aangejaagd. En dat is juist voor cultuuronderwijs van groot belang omdat de keuzevrijheid voor scholen groot is. Er is zoveel te kiezen dat je als school (en bestuur) wel accenten moet leggen. Maar hoe doe je dat onderbouwd en hoe kan het aanbod verbonden zijn aan de bovenschoolse speerpunten? Tijdens een rondetafelgesprek laten we zien hoe de bovenschoolse aanpak gestalte krijgt en wat het oplevert. We gaan in op praktijkvoorbeelden en laten bestuurders aan het woord. Samen kijken we naar de vraag wat deze ontwikkeling kan betekenen voor de kwaliteit van het onderwijs en, ook iets groter, de op onderwijs gerichte culturele infrastructuur in Friesland.
4. Kunst & Burgerschap voor het VO en MBO
met Maartje Reitsma
Kunst & Burgerschap kunnen elkaar versterken en zowel onderzoek als de praktijk laat zien wat de impact kan zijn op de ontwikkelingen van leerlingen. Wat betekent dat voor je rol als bestuurder, directeur, beleidsmaker, cultuurcoördinator of cultuurcoach. Welke boodschap en ervaring willen we onze leerlingen meegeven? In deze werksessie gaan we zelf ervaren en uitwisselen wat de impact van Kunst & Burgerschap kan zijn.
Voor wie
cultuurcoördinatoren, directeuren, schoolbesturen, onderwijspartners, educatiemakers, culturele instellingen en beleidsmakers onderwijs en cultuur.
Tijdschema
09.00 – 09:30 uur inloop
09.30 – 09.45 uur welkom
09.45 – 10.30 uur Lammert Kamphuis
10.45 – 11.15 uur Astrid Rass
11.15 – 11.45 uur panelgesprek
11.45 – 12.30 uur lunch en netwerkmoment
12.30 – 13.30 uur werksessies
13.30 – 14.00 uur afsluiting
Ben je erbij?
datum: do 16 oktober 2025
tijd: 9.30 – 14.00 uur (incl. lunch)
locatie: De Harmonie, Leeuwarden
entree: € 15,-
Let op: Bij het aanmeldformulier kun je meteen de werksessie kiezen die je wilt volgen. Maak een weloverwogen keuze, want na je aanmelding is het niet mogelijk om deze te wijzigen.
Onderwijsconferentie Fryslân wordt georganiseerd door Keunstwurk en Kunstkade, de penvoerders van de regeling Cultuureducatie met Kwaliteit (CmK) in Fryslân.
Meer weten?
